INDIANA LINE – konečne niečo, čo naozaj dobre hrá a je aj pre peňaženku bežného Slováka…

NISEL LIVING HI-FI

PRÍBEH JEDNEJ FIRMY – POHĽAD DO HISTÓRIE

INDIANA LINE  –  napriek tomuto jej menu – je talianska značka reproduktorových systémov, ktorá sa zrodila v zlatom veku hi-fi tejto krajiny, v skorých sedemdesiatych rokoch minulého storočia. V tom čase v hifine vládli USA v tých najkvalitnejších produktoch, Japonsko z dôvodu pomeru výkon/cena a v klasickej hifi triede Veľká Británia. Z tohto dôvodu, ak vtedy chcel nejaký európsky výrobca zaujať a poukázať na mimoriadnu kvalitu svojich výrobkov, anglo-saský názov firmy bol takmer nutnosťou.

Alcor, materská spoločnosť firmy Indiana Line, bola ešte v šesťdesiatych rokoch talianskym importérom a distribútorom americkej značky Utah. Táto firma bola už vtedy známa a cenená hlavne kvôli nedostižnému pomeru kvalita/cena v čase, keď výrobcami hifi produktov stále vyrábalo veľa drobných „remeselníkov – umelcov“, so všetkými pre a proti, ktoré ten ich spôsob výroby prinášal.

V tých časoch byť distribútorom nejakej zámorskej značky napr. reproduktorových sústav znamenalo byť OEM montážnou firmou jednotlivých dielov (vlastných meničov, výhybiek, terminálov a pod.), ktoré dovážali z domovskej krajiny a skladali do drevených ozvučníc, ktoré z dôvodu vysokých prepravných nákladov z USA vyrábali lokálni, talianski výrobcovia. Keď neskôr firma Utah ustúpila tlaku konkurencie z trhu, firma Alcor sa rozhodla využiť privezené technologické zázemie, využívať tých istých kvalitných dodávateľov firmy Utah a začať vyrábať vlastné meniče a nielen skladať ich z dovezených súčiastok.

A vtedy zároveň elegantne vyriešili aj problém, týkajúci sa spomínanej potreby zaujímavo znejúceho názvu týchto reprosústav: Utah je krajina Indiánov a názov INDIANA LINE bol prirodzeným pokračovateľom.

INDIANA LINE Tesi 560 cherry

Ako centrum výroby tejto elektroniky bola vybraná priemyselná oblasť v okolí Turína z dôvodu strategickej polohy a masovej produkcie automobilky FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino) a všetkých jej zúčastnených satelitných výrobcov autodielov. Šikovný a skúsený tím inžinierov, konštruktérov, dizajnérov sa teraz vrhol do tejto novej výroby v oblasti reprodukovanej hudby, kde mali možnosť využiť existujúce technologické zázemie a svoje doterajšie zručnosti. Takéto a podobné dedičstvo je stále prítomné v mnohých talianskych firmách, ktoré sú dnes známe ako „pôvodní talianski výrobcovia“ a majú na hifi trhu pozície lídrov…

INDIANA LINE Tesi 542 white

Počas všetkých tých desaťročí existencie firmy INDIANA LINE pokračovala v odkaze rokov sedemdesiatych: za daný peniaz poskytnúť zákazníkom najkvalitnejší zvuk! Túto pochodeň po viac ako tridsiatich rokoch prevzal nový vlastník, firma Coral Electronic, ktorá má za sebou v priebehu rokov veľmi podobný príbeh. Začala s názvom Coral (možno ako anagram k Alcor) ako taliansky distribútor japonskej firmy Coral. Keď táto v osemdesiatych rokoch odišla z talianskeho trhu, firma Coral Electronic pokračovala s rovnakou filozofiou v produkcii „zaplatiteľného“ car hi-fi, v tých rokoch veľmi populárneho.

Keď sa firma Alcor rozhodla ustúpiť z trhu, firma Coral Electronic sa stala logickým pokračovateľom starého odkazu a tak „zástava talianskej cesty na poli kúpiteľných reproduktorových sústav“ stále vlaje… 😉

INDIANA LINE Diva 665 rosewood-black HG

A my, NISEL-áci, dodávame: Sami sme sa do predaja tejto značky nechceli pustiť, nakoľko sme si viac ako istí, že by sme nevedeli predávať tieto produkty v zaujímavých množstvách, držať sklad na ktorý nemáme peniaze, je to skôr pre naozaj distribučnú firmu, najlepšie s vlastnou sieťou. Ale od toho r. 2012, kedy sme sa s produktmi firmy INDIANA LINE v Mníchove stretli, dosť často sme na tie skvele hrajúce bedničky spomínali, až… Až sa stalo to, že v ČR, firme Absolute Audio po vyše dvadsiatich rokoch distribúcie produktov Focal túto zobrali a tak sme sa do toho pustili spolu – aj keď my s Focalmi pokračujeme ako predajca, ale toto – INDIANA LINE – bude u nás cenová úroveň reprosústav s takým fantastickým zvukom, ktorá nám doteraz v portfóliu chýbala. Ale veď sa príďte presvedčiť na vlastné uši a oči, ste vítaní! 🙂

 

NISEL Living Hi-Fi logo

6 Responses to "INDIANA LINE – konečne niečo, čo naozaj dobre hrá a je aj pre peňaženku bežného Slováka…"
  • Dobry den,
   tak Vas potesime: mame tu modely Tesi 542 (760/par), Tesi 560 (700/par) a Diva 665 (top model, 1600/par) 😉
   S pozdravom
   NISEL-aci

 1. Laicki hi-fi entuziasti su same ucho, najme ak sa nieco tyka ich zaujmu, v podobe niecoho, co su „nezmysly vydávajúce sa za highend za mnoho tisíc éčok“.. nieco podobne nepochybne existuje. Ale kde existuje nepisany alebo uz aj spisany, zoznam? Nejake zdielanie skusenosti by pomohlo, hoci su taki co tvrdia ze skusenost je neprenosna. Alebo je urceny v tomto badani kazdy na omyl na vlastnej kozi, teda uchu??
  Zdravi.
  „alless“

 2. Mnou uvedenu reakciu potvrdzuje to, ze som viackrat a dlhodobo zazil, ze existuju viacere nezavisle komenty a reakcie ku typom pripojenia xlr vs. rca, a – hoci to v hifi studiu znie dobre – dobre to znie aj v restauracii (Laguna, RS), ale i na stropnom reproduktore cerpacej stanice, a nech je mi dovolene doplnit a aj moj headset kupeny v elektronickej casti (len jedna vitrina) v drevarskom obchode a obchod s hnojivami a krmivom pre polnohospodarske zvierata !!!(nedaleko baselu, ch) (cca 55 eur). Potom je namieste opatrnost pri reprakoch od 8 do 12 tisic, a rovnako pri zosilovacoch od 4 do 8 tisic, a – mozno naozaj to tak aj je – klienti zvazuju pomaly.

  Nie je vylucene ze vytvoreny „zoznam“ mnou a ten Vami, bude mat nejake spolocne produkty.

 3. To „alles“:

  chvíľu som aj váhal či napísať, alebo nie, ale po treťom prečítaní a nepochopení skúsim (v dobrom) …
  „alles“ prosím Ťa, nemohol by si tie svoje príspevky zhrnúť do stručnej pointy, lebo fakt nie je jasné čo si chcel tými príspevkami povedať.
  Buď nevieš dobre po slovensky, alebo som ešte nedosiahol na tvoju mentálnu úroveň ….
  Vďaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *