OPPO – R.I.P. ??? Bohužiaľ áno!

NISEL LIVING HI-FI

OPPO Digital UK Ltd
42 Hellesdon Park Road
Norwich
Norfolk
NR6 5DR
United Kingdom

OPPO Digital to cease development of new products.

Dear valued customer,

It has been 14 years since we established OPPO Digital in the United States, and with the support of our customers, technical partners, and movie/music studios, we produced many award-winning Hi-Fi audio products and universal disc players, spanning three generations from DVD, Blu-ray, to 4K UHD.  As our latest 4K UHD players reach the pinnacle of their performance, it is time to say goodbye. We are proud to have made such well-regarded products and to have served the enthusiast community. Without our customers‘ suggestions, encouragement, and support, we could not have accomplished these achievements.

Though OPPO Digital will gradually stop manufacturing new products, existing products will continue to be supported, warranties will still be valid, and both in-warranty and out-of-warranty repair services will continue to be available. Firmware will continue to be maintained and updates released from time to time. Customers can rest assured that they will continue to receive the high quality service and support that they have come to expect from OPPO Digital.

OPPO Digital UK will continue to trade in the short term, however we expect to close our doors in the Summer. Limited stock is available from us but no further shipments are planned for delivery into the UK. A new European hub is in the process of being set up where future orders may be placed. More details on this will be sent to you once it is confirmed. Technical support, warranty claims, servicing and spares will in future be handled by a third party with details to follow. All commitments made by OPPO Digital  UK will be met.

We can be very proud of our achievements over the past few years, along with market leading products we have provided first rate customer service and support from our offices here in Norwich. I am very proud of our staff and very sad that we will now be closing our doors for good. I would like to take this opportunity to thank you for all your efforts in promoting OPPO. We will continue to support products in and out of warranty and we have made provisions to continue this high level of service.

For all enquiries please contact Alan Porter on alan@napthineporter.com or +44 1225 580649.

Thank you once again for your support.

Yours sincerely

Nigel Rich

Managing Director

OPPO Digital UK

Skladom máme už iba posledné dva nevybalené posledný jeden prehrávač  UDP-205  za 1 799 EUR a nejaké tie slúchadlá. Kto prv príde… veď to poznáte 😉

A my už iba dodávame, že nám je veľmi ľúto, že túto skvelú značku nebudeme mať v našom produktovom portfóliu…  🙁
DOPLNENÉ 07.05.2018:  Slávááááá! Dobrá správa je, že vo firme OPPO sa rozhodli naštartovať výrobu obidvoch modelov (UDP-203 aj UDP-205) a do leta pripravia už naozaj poslednú dávku týchto fantastických univerzálnych prehrávačov!!! Môžete si ich teraz objednať/zajednať u nás, objednali sme a budú za nezmenené ceny, teda za 849 EUR a 1 799 EUR! 😉
DOPLNENÉ 07.07.2018:  Nevieme, či dostaneme také počty kusov ako sme si objednali, ale na objednané UDP-205 už máme zákazníkov a zostali ešte dva voľné UDP-203. Kto prv príde… veď to poznáte °-)

NISEL Living Hi-Fi logo

 

4 Responses to "OPPO – R.I.P. ??? Bohužiaľ áno!"
 1. Dobrý deň,
  som veľmi prekvapený touto správou, že Oppo končí. Je to kvalitná značka a preto ma veľmi zaujíma dôvod, prečo odchádza. V článku, čo ste tu zverejnili nepísali nič konkrétnejšie. Dosahovala firma slabé hospodárske výsledky?

  • Dobrý deň,
   s nami je to rovnaké: mali sme radi ich produkty z hľadiska kvality, spoľahlivosti i pomeru cena/vlastnosti (napriek tomu, že v USA ako v domovskej krajine vychádzali ešte oveľa priaznivejšie). A nevieme nič viac ako Vy… 🙁
   S pozdravom
   Ján Michalec

  • Dobrý deň,
   Z piatich objednaných UDP-205 sme dostali dva kusy a zákazníkov/záujemcov sme postupne mali šesť… Nechápeme tento postup firmy, veď čo by iní za to dali, keby mali v rukách top produkt za ešte akceptovateľné peniaze, záujemcov v zástupe…
   Dám vedieť, krby sa to predsa len nejako pohlo.
   S pozdravom
   Ján Michalec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *